Porady i zasady pielęgnacji biżuterii srebrnej

Srebro ulega stopniowemu utlenianiu się co powoduje, że biżuteria ciemnieje i traci blask. Odpowiednie zabezpieczanie i prawidłowa pielęgnacja nie wymaga od nas wiele pracy a pozwoli na długo zachować połysk i piękno.

PRZECHOWYWANIE I CZYSZCZENIE

Idealnie byłoby biżuterię wyczyścić przed odłożeniem, zawsze po całym dniu noszenia wystarczy zwykłą miękką ściereczką wypolerować powierzchnie z kurzu, potu i śladów dotykania. Jeżeli będziemy robić to regularnie mamy gwarancję, że nasz wisiorek, kolczyk czy pierścionek będzie lśnić przez długie lata. Biżuteria nie czyszczona, mocno zabrudzona wymaga użycia specjalnych płynów, jeżeli ich nie mamy możemy spróbować umyć wyroby delikatnie miękką szczoteczką w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń pod warunkiem że jest BEZ DETERGENTÓW to bardzo ważne inaczej możemy zniszczyć naszą biżuterię szczególnie narażone są kamienie, doskonale sprawdza się płyn "Ludwik". Zawsze po takim zabiegu dokładnie należy opłukać wyroby i osuszyć a następnie polerować miękką tkaniną. Ważny jest też sposób przechowywania biżuterii, nie każdy posiada kasetki, kuferki czy szkatułki do tego przeznaczone więc po wyczyszczeniu dobrze jest zawinąć nasz skarb w miękką chusteczkę tak szczelnie aby nie było kontaktu ze światłem i schować do foliowego woreczka najlepiej strunowego aby dobrze zamknąć i ograniczyć utlenianie.

NIEBEZPIECZNY KONTAKT Z CHEMIĄ

Jakikolwiek kontakt biżuterii z środkiem chemicznym jest szkodliwy, natychmiast dochodzi do reakcji z powierzchnią metalu co powoduje ciemne przebarwienia, zmatowienie i wpływa negatywnie na wygląd, dotyczy to kosmetyków do włosów, ciała, dezodorantów oraz perfum ważne aby ich nie używać gdy mamy na sobie biżuterię, nie znaczy to że mamy zrezygnować kosmetyków a tylko zastosować się do zasady odpowiedniej kolejności, po użyciu perfum czy dezodorantu odczekajmy chwile i załóżmy biżuterię. Chrońmy biżuterię przed kontaktem z wodą, zarówno z kranu jak i w morzu czy jeziorze, zawarte w wodzie mikro i makroelementy szkodzą, ściągajmy biżuterię przed kąpielą i myciem.

Zaleca się, by co pewien czas oddawać biżuterię do fachowej pielęgnacji w ręce specjalistów jubilerów, którzy w profesjonalny sposób ją odnowią przywracając jej blask.